Liečba pigmentových škvŕn

      

Tvorba melaninu (kožné farbivo) je ovplyvňované neuroendokrinom. Žľazy s vnútornou sekréciou a náš nervový systém sú úzko prepojené. Ich činnosťou sa objavujú pigmentové škvrny. Stimulujúci hormón melanocytov (MSH) zväčšuje aktivitu pigmentových buniek. Počas tehotenstva sa tento hormón v tele nachádza vo zvýšenom množstve. Zvýšená hladina estrogénu taktiež prispieva k väčšej aktivite melanocytových buniek. Je teda jasné, prečo sa tento kožný problém objavuje prvýkrát tak často práve v období tehotenstva. A potom sa väčšinou ustáli. Aj hormonálna antikoncepcia môže spôsobovať takéto chyby krásy, veď podobne ako v tehotenstve nastáva zmena hormonálnej hladiny. Tak isto môže škvrny spôsobovať aj zlá látková výmena pečene – pečeň nevie odbúrať estrogén a progesteron a preto sa ich hladina v tele zvýši. Mnohé lieky môžu taktiež spôsobiť nadbytok hormónov a to stačí k tomu, aby sa na koži objavili škvrny.

Intenzívne pulzné svetlo (IPL)-vynovený  funkciou SHR -je prístroj, ktorý využíva svetelnú energiu rôznych definovaných vlnových dĺžok z oblasti viditeľného spektra i infračervenej oblasti. Na kožu sa nanesie gél, ktorý zlepšuje kontakt medzi povrchom kože a ošetrovacou hlavicou. Potom sa aplikuje svetelná energia vo forme intenzívnych zábleskov do kože. Aplikované svetlo sa vďaka optimálnym vlnovým dĺžkam prednostne absorbuje v pigmente kožných škvŕn, čím vyvolá jeho štrukturálne zmeny. Po ošetrení je pokožka mierne začervenaná, hnedá farba sa zvýrazňuje. Zákrok sa opakuje po 4 - 5týždňoch. Koža sa nesmie vystavovať slnečnému žiareniu. Zákrok sa opakuje 4 - 8 krát v závislosti od reakcie a zblednutia škvrny.

 

Ako prebieha odstránenie pigmentových škvŕn ?

Pred ošetrením aplikujeme na pokožku chladivý gél. Následne priložíme na ošetrovanú kožu hlavicu, ktorá prináša svetelný pulz na plochu vo veľkosti asi cca5cm2. Potom hlavicu priložíme na ďalšie miesto a aplikujeme ďalší záblesk. Takto postupujme pokiaľ nieje ošetrná celá plocha. Pri odstraňovaní pigmentových škvŕn je ošetrená väčšinou malá plocha , a preto ošetrenie niekedy trvá cca 15 min. 

Čo môžete po ošetrení očakávať?

Hneď po ošetrení nieje žiadny viditelný výsledok. Tkanivo pigmentovéj škvrny bolo síce zničené, ale stále sa nacháza natom istom mieste vo vrchnej vrstve pokožky. Táto vrstva pokožky sa neustále prirodzene obnovuje a behom 2-3 týždňou vytlačí mŕtve tkanivo na povrch. Pigmentová škvrna nás tak nadobro opustí.


Existujú vedlajšie účinky?

 Hneď po zákroku môže byť pleť zčerveňaná a citlivá. Toto, ale večšinou odoznie ešte pred Vašim odchodom zo salónu. Vo veľmi vzácnych prípadoch môže dôjsť k dočasnej zmene pigmentácie pokožky. To, ale tiež samé odoznie po niekoľkých dňoch. Vďaka zabudovanému chladiacemu okruhu je nebezpečenstvo nežiadúcich účinkoch minimálne. Hneď  po ošetrení je možné robiť všetky každodenné aktivity. S jedinou výnimkou: aktívne opalovanie.